|
|
Tärkeintä ei ole voitto vaan osallistuminen
Antti Amppari, Lauantai 20.6.2009, klo 12:02
|
Paljon on olympialaiset ja sen aatteet ehtineet muuttua ajan kuluessa. Urheilun ammattilaistumisesta ja kaupallistumisesta voi puhua loputtomiin, mutta jotain on oikeasti mennyt pieleen Euroopan Yleisurheiluliiton kabineteissa.
Otetaan esimerkiksi estejuoksun sääntökokeilu. Viimeinen kilpailija pudotetaan 3000 metrin matkalla pois 1000, 1800 ja 2200 metrin kohdalla. On outoa tuoda mukaan tämänlaista pudotuspeliä, mikä sotii olympialaisten perusajatusta
"Tärkeintä ei ole voitto vaan osallistuminen" vastaan.
Urheilijoita uudistus ei ainakaan palvele millään tavalla. No samapa tuo, heidän mielipiteillään ei tunnu kummoista painoarvoa olevan päätöksiä tehdessä. Meidän katsojien mielenkiintoa lisäisi mielestäni se, että uudistuksilla pystyttäisiin mahdollisesti karsimaan turhat viivyttelyt pitkiltä matkoilta. Se onkin ainoa hyvä asia. Uskon että uudistuksilla tehdään enemmän hallaa kuin hyvää. Pahimmillaan monen lajin koko luonne muuttuu.
Mielestäni yleisurheilussa parasta on se, että se edustaa jotain vanhaa ja perinteistä kilpailumuotoa. Toivottavasti se pysyisi sellaisena, eikä pyrkisi muokkautumaan joksikin muuksi, kuin mitä se on.
EAA:n kiistellyt sääntöuudistukset testiin viikonloppuna
Häggblom: Johtajat päättävät, urheilijat tekevätKommentit, 2 kpl
Nappaako?, maanantai 22.6.2009, klo 18:09
Rautapupu, tiistai 23.6.2009, klo 3:11Yli neljä viikkoa vanhoihin juttuihin ei voi lisätä kommentteja.
Eipä tunnu kaikkia urheilijoita paljon nappaavan nämä uudistukset.Eli johtajat päättävät ja jotkut urheilijat tekevät,voisi olla parempi ilmaisu.