Oi niitä aikoja kun aamulla oli kertakaikkisen pakko katsoa Ylen
Teksti-TV:n sivulta 235 NHL-tulokset ja maalintekijät. Ja vaikka tiesi kohta myöhästyvänsä koulubussista, niin silti oli myös nähtävä sivun 236 jutut ja suomalaistilastot. Myöhemmin tämä samainen ongelma kertaantui tietysti myös työelämässä. Mutta oli se sen arvoista. Koulumatkalla sai sitten ynnäillä päässään kuinka monta maalia Tony Amonte on tehnyt viimeisissä viidessä pelissä tai monta pistettä Los Angeles Kings tarvitsee päästäkseen pudotuspeleihin. Adam Oatesin syöttötilaston ylläpitäminen päässä oli melko huteralla pohjalla, sillä ellei kyse ollut suomalaispelaajasta, niin harvemmin 0+1 tilastoja kirjattiin Teksti-TV:hen.
Sitten tuli Internet. Melkein näin silmissäni rakkaan Teksti-TV:n fonttien tipahtavan maahan kuin Tetriksessä konsanaan. Se tieto mitä tuli ahmittua television näytöltä, tuntui kovin vähäpätöiseltä verrattaessa sitä netin tarjoamaan lähes rajattomaan tarjontaan. Enää ei myöskään tarvinnut tuskailla toimimattomien alasivujen kanssa tai seurata tulosseurantaa usean minuutin viiveellä. Tervetuloa kiinteä laajakaista, näkemiin JVC.
Vuosien saatossa olen kuitenkin löytänyt itseni taas töllön edestä selailemassa tuloksia ja tilastoja. Jossain vaiheessa itselleni tuli olo, että tietoa alkaa olla jo liikaa tarjolla. Ja vaikka Ampparit.com kerää minulle tuoreimmat uutiset helposti saataville, niin silti Teksti-TV:ssä on jotain mitä ei voi millään korvata.
Se on lapsuudesta asti kehittynyt rakkaus. Teksti-TV:hen luottaa kaikesta huolimatta kuin vanhaan sotaratsuun, se harvemmin valehtelee, ja mikä tärkeintä, se jättää mielikuvitukselle enemmän tekemistä. Ja mielikuvitus on asia mitä minä en ainakaan halua kokonaan unohtaa.
P.S. Ilmeisesti en kuitenkaan ole ainoa joka vielä käyttää Teksti-TV:tä:
Pekka Virta näpäytti "teksti-tv-asiantuntijoita". Ja eilen Jukka Jalonen mainitsi Urheiluruudun haastattelussa katsovansa aamuisin sivun 235. :)
Kommentit, 9 kpl
J, lauantai 16.1.2010, klo 19:41
Manne J., lauantai 16.1.2010, klo 23:06
Katchu, keskiviikko 20.1.2010, klo 14:26
Ile, keskiviikko 20.1.2010, klo 16:32
Flamey, perjantai 22.1.2010, klo 20:56
murre, keskiviikko 27.1.2010, klo 1:47
HooTee, keskiviikko 3.2.2010, klo 10:24
Oilersfan, keskiviikko 3.2.2010, klo 15:09
201, keskiviikko 3.2.2010, klo 19:06Yli neljä viikkoa vanhoihin juttuihin ei voi lisätä kommentteja.