UutisetSääNetti-TVTV-opasSoMeHakuPalaute

Viasat Film Sunnuntai 26.2.

00:00
Insidious: Chapter 3 (K15)
Elokuvassa raotetaan meedio Elise Rainierin taustoja, kun eräs teinityttö palkkaa hänet puhumaan kuolleelle äidilleen. Mutta kun kutsutaan yhtä kuollutta, kaikki saattavat kuulla. Kanada/USA 2014. Ohjaus: Leigh Whannell. Pääosissa: Dermot Mulroney, Stefanie Scott, Angus Sampson, Leigh Whannell, Lin Shaye. Pituus: 94 min. Ohjelma ei sovi alle 15-vuotiaille.
02:00
The Last Witch Hunter
Kuningatarnoita on noussut kuolleista ja janoaa kostoa tappajalleen, viimeiselle noidanmetsästäjälle. Pääosissa Vin Diesel, Michael Caine ja Elijah Wood. USA 2015 Ohjaus: Breck Eisner. Pääosissa: Vin Diesel, Rose Leslie, Elijah Wood, Michael Caine, Julie Engelbrecht. Pituus: 120 min. Ohjelma ei sovi alle 12-vuotiaille.
04:00
Unfriended (K15)
Kauhuelokuva opiskelutovereista, joita alkaa riivata salaperäinen yliluonnollinen henki kesken skypetyksen. Henki saattaa olla heidän ystävänsä, joka tappoi itsensä vuotta aiemmin. USA 2014. Ohjaus: Levan Gabriadze. Pääosissa: Heather Sossaman, Matthew Bohrer, Courtney Halverson, Shelley Hennig, Moses Storm. Pituus: 83 min. Ohjelma ei sovi alle 15-vuotiaille.

Kello 6:00

06:00
Eye in the Sky (K15)
Ison-Britannian ja USA:n armeijan yhteisessä operaatiossa on onnistuttu jäljittämään terroristi Kenian Nairobiin. Eversti Katherine Powell (Helen Mirren) johtaa operaatiota ja aikoo tuhota terroristisolun. Käy ilmi, että terroristit aikovat tehdä itsemurhaiskuja, jolloin Powell määrää tehtäväksi ilmahyökkäyksen. Amerikkalainen miehittämättömän ilma-aluksen ohjaaja Steve Watts (Aaron Paul) alkaa epäillä iskun oikeutusta, kun kohteessa näkyy pieni tyttö. Moraalinen ongelma aloittaa poliittisen ja eettisen kiistan, joka ulottuu hallinnon korkeimmille tasoille asti. Ohjaus: Gavin Hood. Pääosissa: Helen Mirren, Aaron Paul, Alan Rickman, Phoebe Fox, Gavin Hood. Pituus: 102 min. Ohjelma ei sovi alle 15-vuotiaille.
08:00
Lang historie kort
Romanttinen komedia ystäväporukasta ja heidän rakkauselämänsä ylä- ja alamäistä kolmen vuoden ajalta. Elokuvassa on kahdeksan osiota, jotka kaikki sijoittuvat eri juhliin. Tanska 2015. Ohjaus: May el-Toukhy. Pääosissa: Jens Albinus, Norma Omega Mengers Andersen, Leonard Georg Antonakakis, Nadia Auda. Pituus: 100 min.
10:00
The Night Before
Omintakeinen jouluelokuva, jossa Joseph Gordon-Levittin, Seth Rogenin ja Anthony Mackien näyttelemä ystäväkolmikko lähtee etsimään legendaarisia Nutcracka Ball –joulujuhlia. USA 2015 Pituus: 101 min. Ohjelma ei sovi alle 12-vuotiaille.

Kello 12:00

12:00
The Lady in the Van
Neiti Shepherd (Maggie Smith) on jääräpäinen ja omaperäinen koditon nainen, joka asuu pienessä pakettiautossa. Hän ei ota apua vastaan naapuruston asukkailta, mutta hänen ja näytelmäkirjailija Alan Bennetin (Alex Jennings) välille muodostuu yllättävä ystävyys niiden viidentoista vuoden aikana, jolloin hän asuu Bennetin kodin vieressä. Ajan myötä paljastuu, että erikoisella naapurilla on kirjava menneisyys ja hyvä sydän. Pituus: 104 min. Ohjelma ei sovi alle 12-vuotiaille.
14:00
Pojkarna
Kolme teini-ikäistä tyttöä muuttuu mystisen kukan nektaria juotuaan pojiksi. Jessica Schiefauerin nuortenkirjaan perustuva draama sukupuolirooleista ja oman identiteetin etsimisestä. Ruotsi 2016 Pituus: 106 min.
16:00
The Finest Hours
Vuonna 1952 myrsky repi öljytankkerin kahtia Cape Codin edustalla USA:n itärannikolla. Siitä alkoi äärimmäisen vaarallinen pelastusoperaatio. Pääosissa Chris Pine, Casey Affleck ja Eric Bana. USA 2015 Pituus: 120 min. Ohjelma ei sovi alle 12-vuotiaille.

Kello 18:00

18:00
Steve Jobs
Danny Boylen ohjaama elämäkertaelokuva Steve Jobsista (Michael Fassbender), digitaalisen vallankumouksen keskeisen hahmon neroudesta ja vajavuuksista. USA/Britannia 2015 Ohjaus: Danny Boyle. Pääosissa: Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels, Michael Stuhlbarg. Pituus: 118 min. Ohjelma ei sovi alle 12-vuotiaille.
20:00
The Last Witch Hunter
Kuningatarnoita on noussut kuolleista ja janoaa kostoa tappajalleen, viimeiselle noidanmetsästäjälle. Pääosissa Vin Diesel, Michael Caine ja Elijah Wood. USA 2015 Ohjaus: Breck Eisner. Pääosissa: Vin Diesel, Rose Leslie, Elijah Wood, Michael Caine, Julie Engelbrecht. Pituus: 120 min. Ohjelma ei sovi alle 12-vuotiaille.

Kello 21:00

22:00
The Marine 4: Moving Target (K15)
Jake Carter (The Miz) saa suojeltavakseen Olivia Tanisin (Melissa Roxburgh), joka aikoo todistaa korruptoitunutta puolustusteollisuuden johtajaa vastaan. Heidän kimppuunsa hyökkää palkkamurhaajien joukko, jota johtaa armoton Simon Vogel (Josh Blacker). Carter ja Tanis onnistuvat pakenemaan mutta saavat asemiehet peräänsä. Totuutta etsiessään he joutuvat läheistensäkin pettämäksi. Ohjaus: William Kaufman. Pääosissa: Mike 'The Miz' Mizanin, Josh Blacker, Matthew MacCaull, Danielle Moinet, Paul McGillion. Pituus: 87 min. Ohjelma ei sovi alle 15-vuotiaille.

Kello 24:00

00:00
Unfriended (K15)
Kauhuelokuva opiskelutovereista, joita alkaa riivata salaperäinen yliluonnollinen henki kesken skypetyksen. Henki saattaa olla heidän ystävänsä, joka tappoi itsensä vuotta aiemmin. USA 2014. Ohjaus: Levan Gabriadze. Pääosissa: Heather Sossaman, Matthew Bohrer, Courtney Halverson, Shelley Hennig, Moses Storm. Pituus: 83 min. Ohjelma ei sovi alle 15-vuotiaille.
02:00
Away and Back
Romanttinen draamakomedia, jossa räväkkä ornitologi sekoittaa leski-isän pään, kun tämän tytär löytää harvinaisen joutsenen munia. USA 2015. Ohjaus: Jeff Bleckner. Pääosissa: Jason Lee, Minka Kelly, Maggie Elizabeth Jones, Jaren Lewison, Connor Paton. Pituus: 93 min.
04:00
Pay the Ghost
Nicolas Cagen tähdittämä yliluonnollinen trilleri epätoivoisesta isästä, joka etsii vuotta aiemmin halloween-juhlissa siepattua poikaansa. Kanada 2015. Ohjaus: Uli Edel. Pääosissa: Nicolas Cage, Sarah Wayne Callies, Veronica Ferres, Lyriq Bent. Pituus: 94 min.