Blogiarkiston etusivulleJYP palaa mestariksi - Kauden 2010-2011 loppujärjestysAntti Amppari, lauantai 11.9.2010 klo 12:45Sen ainakin opin vuoden takaisesta SM-liigan loppujärjestyksen tekemisestä, että hieman kieli poskessa tehty veikkaus toimi huomattavasti paremmin kuin veikkaaminen kieli keskellä suuta. Kun kaavailee loppujärjestystä omana itsenään, niin totta vieköön tällöin kuuluu liputtaa oman joukkueen puolesta. Onni onnettomuudessa, että olen kannattanut nassikasta asti JYPiä.
Kun taas tekee veikkauksen objektiivisesti nimimerkin takaa, niin asioita pyrkii miettimään enemmän järjen kanssa. Ja vaikka viime vuonna olisi miten asiat koittanut järkeillä, niin en ikimainkaan olisi voinut arvata finaalipariksi HPK-TPS kaksikkoa.
Oman järkeni mukaan Kärppien kuuluisi jyrätä tällä kaudella mestaruuteen. Pelaajalista on murhaavan kova ja penkin takaa löytyy taas pitkän linjan kärppäläinen Mikko Haapakoski. Oulusta alkaa huokumaan taas samanlaista dynastian makua, mitä sillä oli 2000-luvulla. Mutta tunnepuoli sanoo, että Haapakoski ei vie vielä ensimmäisellä kokonaisella kaudellaan oululaisia mestaruuteen asti.
Paperilla vahva Jokerit olisi myös luonteva valinta mestarikandidaatiksi, eikä pääkaupunkiseudulla myös varmasti haikailla Matti Virmasen perään. Vaan onko tässä nyt mitään uutta, että Jokereilla on vahva nippu paperilla? Uskon, että historia toistaa itseään ja menestys karttaa tälläkin kertaa Hartwall Arenaa.
HIFK omaa myös kaikki palikat mestaruuteen, mutta joukkueella on paha tapa hyytyä kevään ratkaisupeleissä, aivan kuten Rauman Lukollakin. Kalpa ei millään pysty korvamaan hetkessä uransa lopettaneiden Sami Kapasen, Mika Strömbergin ja Kalle Sahlstedtin jättämää aukkoa. Blues taistelee varmasti kynsin ja hampain viimeistä kautta päävalmentajana olevan Petri Matikaisen puolesta. Valmentajaa vaihtaneet puolustava mestari TPS ja hopeajoukkue HPK tuskin marssivat tällä kaudella yhtä pitkälle kuin viime kaudella.
Oikeastaan ainoa joukkue mikä tästä sitten jää jäljelle on JYP. Joukkueesta tulee mieleen höyrylaiva, jonka perusvarma koneisto on öljytty vatasella, hytösellä ja tuokkolalla, talvella toivottavasti myös pihlmanilla. Laivaa johtaa koko kansan hymypoika ja puhevirtuoosi Risto Dufva, joka varmasti lapioi joka ikisen hipun irti joukkueestaan. JYP ei tarjoa tällä kaudella suuria tunteita ja hienouksia, vaan se auraa tiensä ilmeettömästi kohti mestaruutta.
Runkosarjan loppujärjestys:
1. JYP
2. Kärpät
3. HIFK
4. Lukko
5. TPS
6. Kalpa
7. Jokerit
8. Blues
9. HPK
10. Ässät
11. Saipa
12. Ilves
13. Pelicans
14. Tappara
Mestari: JYP
Runkosarjan pistepörssin voittaja: Juha-Pekka Hytönen, JYP
Runkosarjan paras maalintekijä: Jukka Hentunen, Jokerit
Runkosarjan jäähykuningas: Tuukka Mäntylä, Tappara
Ensimmäiset potkut: Mika Toivola, Pelicans
Pudotuspelien pistepörssin voittaja: Kamil Kreps, Kärpät
Pudotuspelien maalipörssin voittaja: Pavel Rosa, Kärpät
Hallitseva mestari nyt arvaamaton jokerikortti Kommentit: 20 kpl- Näin toimitaan,keväällä poika palaa synergia-areenalle! :)
Vatanen 44#, lauantai 11.9.2010 klo 18:58 - aika rohkeat on veikkaukset! :D jyp tulee kyllä ottamaan tasaisesti pisteitä koko kauden, se selvä. mutta kyllä kärpät taitaa runkosarjan viedä, valitettavasti.. pleijarit sit erikseen.
teuvo, sunnuntai 12.9.2010 klo 01:48 - Kalpa voittaa mestaruuden, koska Sami Kapasen vaimo pelaa yllättäen Kalpan maalilla
Jerry Halloween, sunnuntai 12.9.2010 klo 14:12 - Mestari: Kärpät
Runkosarjan pistepörssin voittaja: Mikael Granlund, HIFK
Runkosarjan paras maalintekijä: Marko Luomala, Kärpät
Runkosarjan jäähykuningas: Ossi Väänänen, Jokerit
Ensimmäiset potkut: Hannu Jortikka, Jokerit
Pudotuspelien pistepörssin voittaja: Kamil Kreps, Kärpät
Pudotuspelien maalipörssin voittaja: Pavel Rosa, Kärpät
Aaro Amppari, maanantai 13.9.2010 klo 09:03 - JYPin miehiä se olen minäkin, mutta että J-P Hytönen pistepörssin voittaja? JYP-kapteenihan taitaa palata sairastuvalta kaukaloihin vasta lokakuun puolella ja silloinkin pelituntuma voi olla jonkin aikaa hakusessa - onhan Hytösen edellisestä pelaamasta ottelusta tuossa vaiheessa jo viitisen kuukautta. Pelannee siis noin 40-50 matsia tällä kaudella. Voihan silläkin pelimäärällä tosin pörssit viedä, kunhan tekee vaan tarpeeksi pisteitä.
JYPin laituriosasto on liigaan melkoisen pätevä, mutta sentteripuoli on Lahden ja Hytösen loukkaantumisten vuoksi yllättävänkin keskinkertainen noin niin kuin mestarisuosikille. Paljon on kiinni Makkosen suoriutumisessa. Puolustuksesta ja maalivahtipelistä homma ei jää kiinni.
Kyllähän Kärpät on jonkinmoinen mestarisuosikki, jos oululaisten maalivahtipeli vain onnistuu. Etenkin pari kärkiketjua ovat suorastaan pelottavan hurjat: Kreps, Rosa, Kuusela, Luomala ja Viuhkola (jos on kunnossa) edustaa kyllä jo melkein ylivoimaista kärkiosaamista. Myös Jonathan Hedström on mielenkiintoinen pelaaja, joka luultavasti hämmentää kiekkokansaa kauden aikana.
Pelicans voi olla kauden yllättäjä, jos veskarikaksikko Hovinen-Kuusela osoittautuu liigakelpoiseksi. Veikkaan lahtelaisten jahtaavan suoraa pudotuspelipaikkaa pitkälle kevääseen asti.
Puna-musta-valkoisen monokkelin takaa arvottu loppujärjestys on: 1. JYP, 2. Kärpät ja 3. Lukko.
En ole Matti Nykänen, maanantai 13.9.2010 klo 10:25 - 1. IFK
2. Kärpät
3. Blues
4. JYP
5. Kalpa
6. HPK
7. Lukko
8. TPS
9. Saipa
10. Ilves
11. Tappara
12. Ilves
13. Pelicans
14. JOKERIT
Runkosarjan pistepörssin voittaja: Granlund, IFK
Runkosarjan paras maalintekijä: Haataja, IFK
Runkosarjan jäähykuningas: Ben-Amor, Narrit
Ensimmäiset potkut: Jortikka, Narrit
Pudotuspelien pistepörssin voittaja: Granlund
Pudotuspelien maalipörssin voittaja: Peltonen, IFK
Stadin kingit, maanantai 13.9.2010 klo 13:08 - Ei oo kärpät voittamassa runkosarjaa tai mestaruuttakaan. Kärpät on hyökkäyksessä vahva kuin Augustuksen legioonat mutta puolustuksessa ja etenkin maalivahtipelissä heikko kuin toisen maailmansodan Ranska. Kärkipään joukkueet kaartaa pohjoisesta koko puolustuksen ohi ja murskaa kokemattomien maalivahtien epätoivoisen vastarinnan minuuteissa. Samalla legioonat kuitenkin aiheuttavat tuhojaan vastustajan reviirillä. Kyse onkin lähinnä siitä pystyykö Kärpät latomaan sen 4-5 maalia per ottelu. Ei taida pystyä. Ilves voittaa mestaruuden, Saipa on kakkonen ja Ässät kolmosena. ;-)
hunajatako?, maanantai 13.9.2010 klo 23:25 - 1. Jokerit
2. Kärpät
3. Kalpa
4. JYP
5. Lukko
6. Blues
7. Ilves
8. TPS
9. Saipa
10. HPK
11. Pelicans
12. Ässät
13. Tappara
14. IdrottsFöreningen Kamraterna
Runkosarjan pistepörssin voittaja: Kreps, Kärpät
Runkosarjan paras maalintekijä: Hentunen, Jokerit
Runkosarjan jäähykuningas: Peltonen, HIFK
Ensimmäiset potkut: Jalonen, HIFK
Pudotuspelien pistepörssin voittaja: Eaves, Jokerit
Pudotuspelien maalipörssin voittaja: Lahti, Jokerit
1, tiistai 14.9.2010 klo 03:48 - Nimimerkki En ole Matti Nykänen,
http://www.hs.fi/urheilu/jaakiekko/smliiga/artikkeli/JYP-kapteeni+Hyt%C3%B6nen+ehti+pelikuntoon+liiga-avaukseen/1135260142195
Hytönen pelaa torstaina.
Kirjoittaja Antti Ampparin veikkaus Hytösestä voi hyvinkin osua kohdalleen. Mies oli jo viime kaudella pistepörssin 2. Joka kausi parantanut pisteiden valossa, vaikka on tullut tutuksi puolustavana hyökkääjänä.
J-P, tiistai 14.9.2010 klo 21:02 - Kyllä, Hytösen paluu tuli kieltämättä puskista. Alunperin oli laajemmiltikin puhetta, että J-P palaisi vasta lokakuun puolella.
Kasataankohan viime kaudella erinomaisesti toiminut ketju Pihlström-Hytönen-Louhivaara heti alussa vai hakeeko Hytönen pelituntumaa (harjoitusotteluitahan tuo ei pelannut) alemmista ketjuista?
Erinomainen uutinen kerrassaan ja toivottavasti Amppari-Antin veikkaus osuu JYP-kapteenin osalta kohdalleen!
En ole Matti Nykänen, keskiviikko 15.9.2010 klo 11:17 - Yksinkertaisten ihmisten viihdettä. Pelataan alkuun 50+ merkityksetöntä peliä. Vasta puolen vuoden päästä alkavat pelit, joilla ratkaistaan yhtään sijoitusta. ÄIJIEN LAJI!
eurohokituur, keskiviikko 15.9.2010 klo 16:04 - Antti Ampparin jäähykuningasveikkaus ei voisi kauemmaksi mennä oikeasta. Ben-Amor sen voi hyvin viedäkin.
Joku veikkasi Ville Peltosta jäähykuninkaaksi, harkkamatsien perusteella ei mikään huono arvaus. Törkeä polvitaklaus ja toinenkin suihkukomennus vähissä peleissä.
Wille, perjantai 17.9.2010 klo 08:28 - 1. HIFK
2. Kalpa
3. Lukko
4. JYP
5. Kärpät
6. TPS
7. Jokerit
8. Ilves
9. HPK
10. Tappara
11. Saipa
12. Blues
13. Pelicans
14. Ässät
Kalpa voittaa mestaruuden
ilpo, maanantai 20.9.2010 klo 22:05 - 1. Kalpa
2. Jyp
3. Jokeri
4. TPS
5. JYP
6. HIFK
7. Kärpät
8. SaiPa
9. Ässät
10. HPK
11. Blues
12. Ilves
13. Tappara
14. Pelicans
Mestari: Kalpa
Runkosarjan pistepörssin voittaja: Mikael Granlund. HIFK
Runkosarjan paras maalintekijä: Ville Peltonen, HIFK
Runkosarjan jäähykuningas: Semir Ben-Amor
Ensimmäiset potkut: Sami Hirvonen, Tappara
Pudotuspelien pistepörssin voittaja: Kalle Kerman, Kalpa
Pudotuspelien maalipörssin voittaja: Pavel Rosa, Kärpät
Tietäjä, tiistai 21.9.2010 klo 10:51 - 1. Kalpa
2. Jyp
3. Jokerit
4. TPS
5. HIFK
6. Kärpät
7. Lukko
8 .SaiPa
9. Ässät
10. HPK
11. Blues
12. Ilves
13. Tappara
14. Pelicans
Mestari: Kalpa
Runkosarjan pistepörssin voittaja: Scot Barney, SaiPa
Runkosarjan paras maalintekijä: Ville Peltonen, HIFK
Runkosarjan jäähykuningas: Jere Karalahti,Blues
Ensimmäiset potkut: Sami Hirvonen, Tappara
Pudotuspelien pistepörssin voittaja: Juha-Pekka Hytönen, JYP
Pudotuspelien maalipörssin voittaja: Ville Peltonen, HIFK
Lounasranta_Ty, tiistai 21.9.2010 klo 14:26 - nonii tietäjä!vähän skarppausta sinne!
jyppi toisena ja viidentenä!!
lukko puuttuu kokonaan,tarkoitit varmaan ykkössijalle!!
john wayne, tiistai 21.9.2010 klo 16:25 - Ihan sama joku runkosarja...
TPS voittaa toisen kerran putkeen täysin puskista.
hah, lauantai 25.9.2010 klo 11:36 - Montako mitalia HPK:lla 2000 luvulla? Kuka pystyy samaan. Muistelkaapa, älkää aina mollatko!
Janne, sunnuntai 26.9.2010 klo 12:31 - jaahas tpsllä ei ainakaan mitään mahdollisuuksia.korkeintaan hyvä mahis mestikseen.melkein kaikkien veikkaukset aivan hanurista!
john wayne, maanantai 4.10.2010 klo 01:15 - älytöntä haukkumista!!kyllä meidän pojat vielä toisen kerran mestaruuden vie.
huh hei tepsi voiton vei!
teppo tps, perjantai 8.10.2010 klo 05:05
|
|